Welcome to the WAHA State Hockey Tournament Directory!

This site is for SANCTIONED Tournaments only. Once your tournament is sanctioned by WAHA it will posted on this site and linked to USA Hockey site.

(click on column arrow to sort by that column)
Sort Ascending  Age Group  Sort Descending Sort Ascending  Date  Sort Descending Sort Ascending  Location  Sort Descending Director Phone EMail
10UJan26-27, 2019 WI Rapids-South Wood CountyScott Stoflet715-323-1593scott.stoflet@swcyha.org
10UFeb 15-17, 2019West SalemJulie Baginski608-317-8341jbaginski26@gmail.com
10U AJan 25-27, 2019WaupunChasity Beahm920-318-2216chasbeahm@yahoo.com
14U AFeb 15-17, 2019WaupunChasity Beahm920-318-2216chasbeahm@yahoo.com
10U 3A & 3BFeb 8-10 2019WaupacaJenny Ryan715-258-3314wayhatournaments@gmail.com
8UMar 2-3, 2019VeronaDesiree Bates662-801-5526veronahockeymom@gmail.com
8U White 4x4 Cross IceFeb 9, 2019Tri-County Ice Arena-Fox ValleyJon Otto920-213-5976u8mites@fvyha.com
Girls 16U 3 on 3Apr 5-7, 2019TomahJustin King608-387-9657tyhscheduler@gmail.com
Girls 19U 3 on 3Apr 5-7, 2019TomahJustin King608-387-9657tyhscheduler@gmail.com
Girls 14U 3 on 3Apr 5-7, 2019TomahJustin King608-387-9657tyhscheduler@gmail.com
Girls 12U 3 on 3Apr 5-7, 2019TomahJustin King608-387-9657tyhscheduler@gmail.com
Girls 10U 3 on 3Apr 5-7, 2019TomahJustin King608-387-9657tyhscheduler@gmail.com
Girls 14UFeb 22-24, 2019TomahJustin King608-387-9657tyhscheduler@gmail.com
14UFeb 8-10 2019TomahJustin King608-387-9657tyhscheduler@gmail.com
8U Cross IceFeb 22-24, 2019SuperiorSteve Nelson715-394-4899steve@sahahockey.com
10U BFeb 15-17, 2019SuperiorSteve Nelson715-394-4899steve@sahahockey.com
14U AJan 25-27, 2019Sun PrairieJason Helmstadter608-213-4579tournaments@spyha.com
14U BJan 25-27, 2019Sun PrairieJason Helmstadter608-213-4579tournaments@spyha.com
18UFeb 16-18, 2019Sun PrairieJon Oppenheimer773-269-6551jdo@myhockeytournaments.com
10UFeb 16-18, 2019Sun PrairieJon Oppenheimer773-269-6551jdo@myhockeytournaments.com
12UFeb 16-18, 2019Sun PrairieJon Oppenheimer773-269-6551jdo@myhockeytournaments.com
High SchoolFeb 16-18, 2019Sun PrairieJon Oppenheimer773-269-6551jdo@myhockeytournaments.com
16UFeb 16-18, 2019Sun PrairieJon Oppenheimer773-269-6551jdo@myhockeytournaments.com
14UFeb 16-18, 2019Sun PrairieJon Oppenheimer773-269-6551jdo@myhockeytournaments.com
14U 3 on 3Mar 9-10, 2019StoughtonJill Sawicki920-216-2134jmsawicki@hotmail.com
12U 3 on 3Mar 9-10, 2019StoughtonJill Sawicki920-216-2134jmsawicki@hotmail.com
10U 3 on 3Mar 9-10, 2019StoughtonJill Sawicki920-216-2134jmsawicki@hotmail.com
8U 3 on 3 Cross IceMar 9-10, 2019StoughtonJill Sawicki920-216-2134jmsawicki@hotmail.com
Girls 14U 3 on 3Mar 9-10, 2019StoughtonJill Sawicki920-216-2134jmsawicki@hotmail.com
Girls 12U 3 on 3Mar 9-10, 2019StoughtonJill Sawicki920-216-2134jmsawicki@hotmail.com
12U 2B (MN C)Jan 25-27, 2019SpoonerErik Larson715-520-3047erik@ptwellness.net
Jr Gold/Midget 18U & 16UFeb 15-17, 2019SomersetJim Urquhart763-218-1385jurq121@icloud.com
Girls 14UFeb 15-17, 2019Siren-BurnettMichelle Nutter715-554-3826michelle@northernwisconsintitlesearch.co
14UFeb 8-10 2019Siren-BurnettMichelle Nutter715-554-3826michelle@northernwisconsintitlesearch.co
12UFeb 8-10 2019ShawanoTravis Olson715-209-1724travis.olson@olsonteams.com
14UJan 25-27, 2019ShawanoTravis Olson715-209-1724travis.olson@olsonteams.com
Girls 14UJan 25-27, 2019River FallsMarissa Feely651-983-6350rfhockeytourney@gmail.com
14U B/CFeb 8-10 2019River FallsMarissa Feely651-983-6350rfhockeytourney@gmail.com
14U A/BFeb 15-17, 2019River FallsMarissa Feely651-983-6350rfhockeytourney@gmail.com
8UMar 15-17, 2019River FallsMarissa Feely651-983-6350rfhockeytourney@gmail.com
12U BFeb 22-24, 2019River City-LaCrosseMichelle Bryant mbryant@crchill.com
10U BFeb 22-24, 2019River City-LaCrosseMichelle Bryant mbryant@crchill.com
14U A/BJan 25-27, 2019Rice LakeJosh Tomesh715-651-7217tomeshj@ricelake.k12.wi.us
12U A/BFeb 8-10 2019Rice LakeJosh Tomesh715-651-7217tomeshj@ricelake.k12.wi.us
12U AFeb 22-24, 2019RhinelanderBrett Aylesworth715-550-0116rhinelanderice@gmail.com
10U AFeb 22-24, 2019RhinelanderBrett Aylesworth715-550-0116rhinelanderice@gmail.com
10U B & CFeb 15-17, 2019RhinelanderBrett Aylesworth715-550-0116rhinelanderice@gmail.com
Girls 14U BFeb 9-10, 2019RhinelanderBrett Aylesworth715-550-0116rhinelanderice@gmail.com
14UFeb 15-17, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
Girls 14UJan 25-27, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
Girls 12UJan 25-27, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
Girls 10UJan 25-27, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
12UMar 15-17, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
14UMar 15-17, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
10UMar 15-17, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
10UJan 25-27, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
12UJan 25-27, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
10UFeb 15-17, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
14UJan 25-27, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
12UFeb 15-17, 2019Reedsburg/WI DellsJohn Schwarz630-336-6160john@ultimatetournaments.net
10U Jan 25-27, 2019OregonMelissa Kingsley608-206-2802melk517@gmail.com
10U CJan 26-27, 2019OnalaskaGareth Ferguson608-320-5374tournaments@tornadoyouthhockey.org
10U AFeb 16-17, 2019OnalaskaGareth Ferguson608-320-5374tournaments@tornadoyouthhockey.org
12U BFeb 9-10, 2019OnalaskaGareth Ferguson608-320-5374tournaments@tornadoyouthhockey.org
12U CJan 26-27, 2019OnalaskaGareth Ferguson608-320-5374tournaments@tornadoyouthhockey.org
10U BFeb 9-10, 2019OnalaskaGareth Ferguson608-320-5374tournaments@tornadoyouthhockey.org
12U AFeb 16-17, 2019OnalaskaGareth Ferguson608-320-5374tournaments@tornadoyouthhockey.org
Girls 10U & 12UJan 25-27, 2019New RichmondBarry Cunningham651-283-0072tournaments@nryha.net
10UFeb 9-10, 2019MonroeJoel Fonseca815-541-09284avalanchehockey@gmail,com
12UFeb 23-24, 2019MonroeJoel Fonseca815-541-09284avalanchehockey@gmail,com
10U AJan 26-27, 2019MerrillBrett Klug715-218-1646crklug@gmail.com
12UMar 9-10, 2019MerrillBrett Klug715-218-1646crklug@gmail.com
8U Cross IceFeb 23-24. 2019MenomonieMike Jax/Luke Welch715-308-0372myha.tournaments@gmail.com
12UFeb 16-17, 2019MarshfieldElisha Stefanski715-470-0350marshfieldhockeytournaments@gmail.com
10UJan 26-27, 2019MarshfieldElisha Stefanski715-470-0350marshfieldhockeytournaments@gmail.com
Girls 10UFeb 8-10 2019MarinetteBrian Swenson715-923-1038bswenson1963@gmail.com
Girls 12UFeb 8-10 2019MarinetteBrian Swenson715-923-1038bswenson1963@gmail.com
High School / 18UJan 25-27, 2019MarinetteBrian Swenson715-923-1038bswenson1963@gmail.com
12U A & BFeb 8-10 2019Marathon County-Badger State GamesCris Trantow715-571-0700cristrantow@gmail.com
14U A & BJan 25-27, 2019Marathon County-Badger State GamesCris Trantow715-571-0700cristrantow@gmail.com
10U CFeb 22-24, 2019Marathon CountyCris Trantow715-571-0700cristrantow@gmail.com
8U Cross IceJan 25-27, 2019ManitowocSherrie Pinkerton920-973-4944maritimetourney@gmail.com
WomenMar 8-10, 2019Madison Ice ArenaAndrea Chaffee608-204-7606andrea@madisoniceinc.com
AdultMar 15-17, 2019Madison Ice ArenaAndrea Chaffee608-204-7606andrea@madisoniceinc.com
18UMar 22-24, 2019Madison Ice ArenaAndrea Chaffee608-204-7606andrea@madisoniceinc.com
DisabledMar 29-31, 2019Madison Ice ArenaAndrea Chaffee608-204-7606andrea@madisoniceinc.com
14UMar 22-24, 2019Madison Ice ArenaAndrea Chaffee608-204-7606andrea@madisoniceinc.com
10UMar 22-24, 2019Madison Ice ArenaAndrea Chaffee608-204-7606andrea@madisoniceinc.com
12UMar 22-24, 2019Madison Ice ArenaAndrea Chaffee608-204-7606andrea@madisoniceinc.com
SledMar 29-31, 2019Madison Ice ArenaAndrea Chaffee608-204-7606andrea@madisoniceinc.com
16UMar 22-24, 2019Madison Ice ArenaAndrea Chaffee608-204-7606andrea@madisoniceinc.com
14UFeb 8-10, 2019Lake DeltonAaron Kirby608-963-6755lakedeltonice@yahoo.com
8UApril 5-7, 2019Lake DeltonAaron Kirby608-963-6755lakedeltonice@yahoo.com
12UFeb 8-10, 2019Lake DeltonAaron Kirby608-963-6755lakedeltonice@yahoo.com
8U Cross IceJan 26-27, 2019Kettle Moraine Ice Center-WCYHAEric DeGroot920-268-2828degrooer@gmail.com
Girls 10UFeb 16-17, 2019Kettle Moraine Ice Center-WCYHAEric DeGroot920-268-2828degrooer@gmail.com
6U Cross IceFeb 23, 2019JansevilleHeather Saalfeld tournaments@janesvilleyouthhockey.com
8U Cross IceFeb 2-3, 2019JanesvilleHeather Saalfeld708-606-9597tournaments@janesvilleyouthhockey.com
14U A/BJan 26-27, 2019Ice WolvesAmie Tremelling608-574-0633icewolvestournament@gmail.com
12UFeb 16-17, 2019Ice WolvesAmie Tremelling608-574-0633icewolvestournament@gmail.com
10U CFeb 9-10, 2019Ice WolvesAmie Tremelling608-574-0633icewolvestournament@gmail.com
8U Cross IceFeb 2-3, 2019Ice WolvesAmie Tremelling608-574-0633icewolvestournament@gmail.com
14U AFeb 16-17, 2019HudsonBob Mueller715-716-0606bobmhockey@gmail.com
Midget 18U & 16UJan 25-27, 2019HudsonBob Mueller715-716-0606bobmhockey@gmail.com
10U 2A (SQ2A)Feb 15-17, 2019HaywardJared Egger715-634-4791haywardsports@cheqnet.net
10U 2B (SQ2B)Feb 15-17, 2019HaywardJared Egger715-634-4791haywardsports@cheqnet.net
8U Cross IceMar 2-3, 2019HaywardJared Egger715-634-4791haywardsports@cheqnet.net
8U Cross IceFeb 23-24. 2019Fond du LacRyan Blick920-923-0717rinkmgr@fdlblueline.com
AdultJan 25-27, 2019Fond du LacRyan Blick920-923-0717rinkmgr@fdlblueline.com
8U Cross IceJan 25-27, 2019Eau ClairePatrick Rolbiecki715-379-6330riversidebikeandskate@yahoo.com
14U A/B/CJan 25-27, 2019Eau ClairePatrick Rolbiecki715-379-6330riversidebikeandskate@yahoo.com
10U A & BFeb 16-17, 2019Eagle RiverJenn Olson715-617-5569jennolson86@gmail.com
12UFeb 23-24. 2019Eagle RiverJenn Olson715-617-5569jennolson86@gmail.com
8UMar 6-7, 2019Eagle RiverJenn Olson715-617-5569jennolson86@gmail.com
10U B/CFeb 9-10, 2019DePereNathan Ott920-217-2732dpyh.tournament.director@gmail.com
10U BFeb 22-24, 2019Cornerstone-Green BayDon Chilson920-403-2000donchilson@netnet.net
10U CJan 25-27, 2019Cornerstone-Green BayDon Chilson920-403-2000donchilson@netnet.net
Girls 12UFeb 15-17, 2019Cornerstone-Green BayDon Chilson920-403-2000donchilson@netnet.net
Girls 14UFeb 15-17, 2019Cornerstone-Green BayDon Chilson920-403-2000donchilson@netnet.net
12U BFeb 22-24, 2019Cornerstone-Green BayDon Chilson920-403-2000donchilson@netnet.net
12U CJan 25-27, 2019Cornerstone-Green BayDon Chilson920-403-2000donchilson@netnet.net
14U BFeb 22-24, 2019Cornerstone-Green BayDon Chilson920-403-2000donchilson@netnet.net
Girls 10UFeb 15-17, 2019Cornerstone-Green BayDon Chilson920-403-2000donchilson@netnet.net
14U CFeb 15-17, 2019Chippewa FallsDoug Anderson715-456-1778chippewatournaments@yahoo.com
12U BFeb 22-24, 2019Chippewa FallsDoug Anderson715-456-1778chippewatournaments@yahoo.com
8U Cross IceMar 1-3, 2019Chippewa FallsDoug Anderson715-456-1778chippewatournaments@yahoo.com
12U CFeb 22-24, 2019Chippewa FallsDoug Anderson715-456-1778chippewatournaments@yahoo.com
14U BFeb 15-17, 2019Chippewa FallsDoug Anderson715-456-1778chippewatournaments@yahoo.com
Tier I Girls 19UFeb 15-17, 2019Capitol Ice Center-CAN/AMKevin Wellhausen262-249-1210kevin@canamhockey.com
Tier I Girls 12UFeb 15-17, 2019Capitol Ice Center-CAN/AMKevin Wellhausen262-249-1210kevin@canamhockey.com
Teir I Girls 16UFeb 15-17, 2019Capitol Ice Center-CAN/AMKevin Wellhausen262-249-1210kevin@canamhockey.com
Tier I Girls 14UFeb 15-17, 2019Capitol Ice Center-CAN/AMKevin Wellhausen262-249-1210kevin@canamhockey.com
Girls 19UFeb 8-10 2019Capitol Ice Center-CAN/AMKevin Wellhausen262-249-1210kevin@canamhockey.com
Girls 14UFeb 8-10 2019Capitol Ice Center-CAN/AMKevin Wellhausen262-249-1210kevin@canamhockey.com
Girls 12UFeb 8-10 2019Capitol Ice Center-CAN/AMKevin Wellhausen262-249-1210kevin@canamhockey.com
Girls 16UFeb 8-10 2019Capitol Ice Center-CAN/AMKevin Wellhausen262-249-1210kevin@canamhockey.com
10U A/BFeb 9-10, 2019Black River FallsJana Nandory715-896-0182jnandory88@gmail.com
Girls 12UFeb 15-17, 2019BeloitMisty Travers608-931-7135dakie19@yahoo.com
16UMar 8-10, 2019BeloitHeather Keller608-289-8276hev6628@yahoo.com
Girls 10UFeb 9-10, 2019Beaver DamVirgil Statz920-763-3205bdhatournament@gmail.com
Girls 14UFeb 9-10, 2019Beaver DamVirgil Statz920-763-3205bdhatournament@gmail.com
8UMar 2-3, 2019Beaver DamVirgil Statz920-763-3205bdhatournament@gmail.com
12UFeb 15-17, 2019Barron/ChetekKrista Elwood715-642-0621krista_131@hotmail.com
12UFeb 22-24, 2019BaldwinJon Zevenbergen651-271-2400zeb@baldwin-telecom.net
10UFeb 15-17, 2019BaldwinMichelle Stevens507-272-1212cutebagsmichelle@icloud.com
8U Cross IceMar 2-3, 2019AshlandCarrie Alajoki715-292-2812calybeal@yahoo.com
10UFeb 23-24, 2019AshlandCarrie Alajoki715-292-2812calybeal@yahoo.com
12UFeb 16-17, 2019AshlandCarrie Alajoki715-292-2812calybeal@yahoo.com
8UMar 9-10, 2019AppletonAmanda Coda9250-585-927amandacoda@gmail.com
14UMar 8-10, 2019AntigoDawn Walbeck715-216-0351antigohockeyboard@gmail.com
8U Cross IceFeb 22-24, 2019AntigoDawn Walbeck715-216-0351antigohockeyboard@gmail.com
12UFeb 15-17, 2019AntigoDawn Walbeck715-216-0351antigohockeyboard@gmail.com
12U 3A/2B/1C (MN B)Feb 15-17, 2019AmeryMariann Sobczak715-557-1878mariannjanetta@gmail.com
12U 3B/4A (MN C)Feb 15-17, 2019AmeryMariann Sobczak715-557-1878mariannjanetta@gmail.com